Hry na doktora - komentáře k článkům

Odborné texty na téma Dětská sexualita. Populárně-naučné články z médií s odbornými komentáři k nim, výpisky z knih, vědecké studie a výzkum.
Plyšáček
Administrátor
Pohlaví: muž
Líbí se mi: dívky (GL)
... ve věku od: 1
... až do věku: 10
Děkoval: 1877 x
Oceněn: 6737 x

Hry na doktora - komentáře k článkům

Příspěvekod Plyšáček » 15.5.2016 8:28:19

HRY NA DOKTORA aneb OBJEVOVÁNÍ OPAČNÉHO POHLAVÍ - komentáře k článkům

POPULÁRNĚ-NAUČNĚ POJATÉ TÉMATICKÉ VLÁKNO ZAMĚŘENÉ NA KONKRÉTNÍ CITACE Z ČLÁNKŮ A ODBORNÉ KOMENTÁŘE K NIM

Na nejrůznějších internetových stránkách, zejména poradnách pro rodiče, je mnoho článků o dětské sexualitě, ve kterých jsou zmiňovány tzv. hry na doktora. Nejedná se o nic jiného, než o zvídavé prozkoumávání opačného pohlaví formou hry. Některé texty jsou velice hezké a poučné, jiné poněkud nevalné úrovně. Často jeden od druhého opisuje. V tomto tématickém vláknu se zaměřím pouze na základní poznatky. Odbornější práce mě čekají v budoucnu. Budete-li mít jakékoliv poznámky, můžete reagovat níže.

PŘÍBUZNÁ A SOUVISEJÍCÍ TÉMATA
Obrázek Poznávání opačného pohlaví...v budoucnu
Obrázek Označení genitálií u dětí

Jelikož se jedná o populárně-naučné téma, neodpustím si velice vhodné ilustrační fotografie. Uvedené fotografie jsou legální, jelikož nezachycují děti při sexuální činnosti.

odkaz a zdroj: usa.chinadaily.com.cn
Plyšáček
Administrátor

Téma Hry na doktora na www.zena-in.cz

Příspěvekod Plyšáček » 15.5.2016 9:15:42

Na stránkách ŽENA-IN je poutavý článek Ukaž mi svoje, já ti ukážu moje.... Text je převzatý z knihy O čápech, vránách a dětech od Ondřeje Trojana.

Kniha O čápech, vránách a dětech... aneb nejlépe se o sexu mluví doma píše:Co je to?

Tříleté dítě se velmi zajímá o tělo, a nejen o své vlastní. Projevuje se zde zvláštní zaujetí pro se­xuální rozdíly a funkce těla. Tento zájem bývá demonstrován různými způsoby - hrou „na doktora”, sledováním maminky a tatínka v koupelně, hraním si s genitáliemi, porovnáváním částí těla s kamarády druhého pohlaví nebo sourozenci.

Touto dobou se někdy dívka začne vyptávat, zda byl její penis odříznut, a chlapci chtějí vědět, „co to je” (maminčina prsa). Naskýtá se velké množství možností, jak se podělit o informace o sexualitě, růstu a vývoji.

Otázka: Co se stalo s mým lulánkem?
Odpověď: Nikdy jsi žádný neměla. Lulánek, tedy penis, mají jen chlapci. Holčičky mají po­chvu.
Otázka: Můžu se podívat, kudy z tebe vylezlo miminko?
Odpověď: Miminko vyšlo prostorem mezi mýma nohama, říká se mu pochva. Raději bych ti ji neukazovala, protože to je intimní část mého těla. Chceš se podívat do knihy, jak se rodí děti?
Otázka: Proč Pavel při čurání stojí a já musím sedět?
Odpověď: Pro holčičky je lepší, když při močení sedí. Jejich „čurání”, správně se říká moč, prochází malým otvorem vedle pochvy. Chlapci močí penisem.
Otázka: Můžu mít dítě, až budu velký?
Odpověď: Ne, Jendo, jenom žena může mít dítě. Má v těle zvláštní prostor, říká se mu děloha, kde dítě roste. Ale ke vzniku dítěte je potřeba i maminka i tatínek. Až vy­rosteš, můžeš být tatínkem, jestli budeš chtít.

To je jen několik nápadů, jak mohou rodiče odpovídat. Sami se rozhodnete, jak s otázkami svého dítěte naložit. Základ je v tom, že dítě v tomto věku vyžaduje základní informace a zaslouží si jed­noduché, ale přesné odpovědi. Důležité je dítě neodradit. Je to skvělá příležitost, jak získat trochu praxe. Vy­užijte nyní snadné otázky. Pomůže vám to vyrovnat se později s těmi těžšími.

Ukaž mi svoje, já ti ukážu moje...

Vaše tříletá Jana a její malý kamarád Roman si tiše hrají nahoře. Příliš tiše. Co tam ty děti dělají? Dveře do Janina pokoje jsou zavřené. Odoláváte nutkání vejít dovnitř (zrovna jste ji poučili o soukromí - respektování zavřených dveří atd.) a zaťukáte. Z pokoje zaslechnete chichotání a zdá se vám, že slyšíte slaboučké „dále”. Tak vejdete.

A tam stojí Jana a Roman a důkladně se zabývají klasickou předškolní hrou, hrají si na doktora. Svlékli si šaty a jsou zaujati vzájemným prohlížením. Co teď?

Můžete být v šoku a rozzlobit se: „Co tu vy dva děláte? Hned se oblečte, a ať už vás takhle nikdy nevidím! Romane, pojď rychle domů!"

Signál, který z toho dětem plyne: Ty děti jsou hrozné, zvědavost na vlastní tělo je špatná, nahota je nevhodná. To samozřejmě zanechá v dětech pocit zmatku, studu a bolesti. A ony jen projevily zájem o tělo, vlastní všem tříletým dětem.

Možná, že se nerozčílíte a pochopíte dětskou zvědavost: „Tak se mi zdá, že vás zajímá, čím se liší chlapeček od holčičky. Než se obléknete, najdu obrázkovou knížku a podíváme se na to.”

Signál: Zájem o lidské tělo je normální, je lepší být oblečený, pomůžu vám něco se o tom dozvědět.

Na tuto situaci lze reagovat mnoha způsoby. Než zareagujete, podívejte se na jejich chování dětskýma očima. Děti v předškolním věku jsou svým tělem okouzleny. Jejich touha prověřit rozdíly mezi „tvým a mým” je přirozenou součástí jejich rozvíjejícího se uvědomění si sebe samého a své sexuální ztotožnění.

„Hra na doktora” je mezi dětmi všeobecně populární a pravděpodobně se s ní setkáte i ve vlastní rodině. Věřím, že si vzpomenete, jak jste ji hráli sami. Přistihli Vás tehdy dospělí? Jak reagovali? Určitě ne tak dobře, jak to dokážete vy. Odpověď si připravte předem a mějte na paměti poselství, která chcete vyjádřit. Místo negativní impulsivní reakce nabídněte smysluplnou a jasnou odpověď.

Bez ohledu na to, jak jste se s touto situací vyrovnali, je dobré prodiskutovat tento problém s ostatními rodiči. Možná, že nebudou s vaším řešením souhlasit, ale ocení, že jste je o všem informovali. Dostanou tak šanci sdělit rodinné hodnoty a přesvědčení svým dětem.

Domácími výrazy pro pohlavní orgány jsme se již detailně zabývali v tématu Označení genitálií u dětí. Uváděný výraz pochva jsem od žádné holčičky nikdy neslyšel. Návrhy odborníků používat slova pochva, vulva, penis nebo dokonce pohlavní úd se prostě nějak nechytají.

V uváděném příkladu jsem rád, že maminka neukazovala dítěti svoji pochvu v detailu. Není o co stát. Pardon, dámy. Orgán vskutku svatý, ale vzhledově, zvláště pro dítě, nevábný. Zatímco příležitostnou nahotu mezi členy rodiny doporučuji, exhibice však či dokonce detailních průzkumů vaginy a pohledu na ztopořený penis by měly být děti ušetřeny. Mohlo by se v těchto případech již jednat o sexuální zneužití dítěte.

Obrázek
odkaz a zdroj: miliusfam122003.blogspot.cz
Plyšáček
Administrátor

Téma Hry na doktora na www.maminka.cz

Příspěvekod Plyšáček » 15.5.2016 13:57:10

Na stránkách Maminka.cz v článku Dětská sexualita pod drobnohledem nalezneme pár zmínek o hrách na doktora.

Maminka.cz píše:Načapají vás při milování a hned se ptají, jestli tatínek mamince náhodou neubližuje. Nebo naopak vy nachytáte je, jak si hrají „na doktory“, a mají k tomu spoustu otázek. Ano, děti sexualita zajímá.

Kdy to začne?
„Jednou jsem si všimla, že se naše Klárka dotýká sama sebe. Zkoumala svoje tělíčko. Jako by všechno potřebovala ohmatat, oblast mezi nožičkama nevyjímaje. Trošku mě to překvapilo. Kdybych nevěděla, kolik jí je, řekla bych, že se pokouší masturbovat. Takže jsem po pár dnech nakoupila moudré knihy, abych zjistila, že se ve svých třech letech dostala přesně do věku, kdy děti zjišťují nejen to, jak funguje svět kolem nich, ale i ony samy,“ vypráví maminka Simona.
MUDr. Ondřej Trojan z TH kliniky... potvrzuje, že kolem třetího roku si můžete být prakticky jisti tím, že se něco podobného začne dít i u vás doma: „Děti si v tomto věku začínají uvědomovat svět a své místo v něm. K tomu nezbytně patří i zkoumání vlastního těla a zjišťování, co je k čemu. Pohlavní orgány nevyjímaje.“
...
Společné hrátky
Zhruba kolem pátého roku věku vám můžou začít dělat vrásky další jejich „sexuální aktivity“. Přicházejí totiž oblíbené hry na doktory. To už dětem nestačí jejich vlastní fyzično, chtějí vědět, jak fungují a vypadají těla jejich kamarádů, vrstevníků, a opět nemají nejmenší zábrany se před sebou vzájemně svlékat a dotýkat. Tak pomalu zjišťují rozdíly mezi holkami a kluky. A jak ujišťuje MUDr. Trojan, tahle zvědavost jim pak vydrží s různými obměnami vlastně až do puberty, kdy se dostavují emoce a hormonální bouře.
Už se vám to stalo? Načapali jste své dítě nahé ve společnosti jiného? „Náš pětiletý Tomášek má kamarádku Terezku. Znáte to, první dětské lásky, chtějí se brát, stavějí bábovičky na pískovišti a spory, které o ně vedou, jsou pro ně důležité jako pro nás dospělé naše hádky. Všechno jsem brala s nadhledem, dokud jsem jednou nezjistila, že Tomášek se přímo venku na pískovišti dobývá Terezce pod sukýnku. Přešla jsem to, ale když se podobná hra opakovala o pár dní později i u nás doma v jeho pokojíčku, kam se najednou zavřeli a nápadně ztichli…
Naštěstí Terezčina máma, která si se mnou v kuchyni dávala kafe, zachovala chladnou hlavu, oba jednoduše oblékla a nabídla jim, aby se ptali, když chtějí něco vědět. Mně se chtělo utéct,“ vypráví maminka Bára, kterou rané sexuální chování jejího syna dostalo do úzkých. A určitě není sama. Dětská psycholožka Tereza Beníšková vysvětluje: „Že nás dospělé dětská sexualita uvádí do rozpaků, je normální. Jednak sexualita jako taková je spíš intimní téma, měl by tam být i prostor pro soukromí, tajemství, pro kouzlo vlastního objevování. Rodiče proto mohou mít zpočátku zábrany s dětmi mluvit, zvláště jestli sami ve své původní rodině otevřenost nezažili a museli si na vše podstatné přijít sami.“

Všichni do naha…
„Pokud rodiče dokážou chodit před dětmi nazí, předávají jim tak poselství, že to není špatné ani nemravné,“ vidí jednoznačné pozitivum sexuolog MUDr. Ondřej Trojan. A dětská psycholožka Tereza Beníšková uklidňuje: „Myslím, že přehnanou vlnu otázek nahota rodičů nespustí. Dítě se zeptá jen na to, na co by se časem zeptalo tak jako tak.“
A co s tím studem? Tak to je těžší otázka. Jestliže vás samotné nikdo nevedl k takové volnosti, nahotě, přirozenosti, měli byste se kvůli dětem jen přemáhat, abyste jim ukázali, jak vlastně vypadají dospělí? Mgr. Tereza Beníšková k tomu říká: „Každému to vyhovuje jinak a je dobré potomka učit, že si může vybrat způsob, který je pro něj ten pravý.“

Přistiženi při činu!
Protože plození vyžaduje milování, a to je tak příjemná a přirozená činnost nás dospělých, stane se občas, že jste to naopak vy, kdo je přistižený při tom, jak si „hraje“. Tatínek nad maminkou, která vypadá, že je na pokraji zhroucení nebo že ji něco moc bolí, v dítěti nikdy nevyvolá pozitivní reakci. Takže je pak opět na vás, abyste zahodili osobní stud z tak trochu trapné situace, a ratolesti objasnili, co viděla. V klidu, s úsměvem.
Více se o tom dozvíte v rozhovoru s ing. Michaelou Liškovou ze serveru http://www.zivotni-poradna.cz, ale už teď vám můžeme prozradit, že zběsilé maskování situace, vyhánění dětí z ložnice, v níž vás našly, nebo okřikování ve stylu „Co tady děláš!“ je špatně. Jakkoli se dá pochopit, že vás takové odhalení nepotěší, mějte na mysli jejich budoucí vztah k vám, sexualitě, sexu, lidské přirozenosti. Jsou to velmi důležité milníky celé jejich osobnosti!
...

odkaz a zdroj: www.shutterstock.com
Plyšáček
Administrátor

Téma Hry na doktora na www.zena.cz

Příspěvekod Plyšáček » 16.5.2016 10:19:25

V článku Pipinka a pindík: Jak nazývat sexuální části těla? na webových stránkách Žena se věnují i tématu her na doktora.

Žena píše:Svlékněte se, vyšetřím vás!
První sexuální objevy u dětí obvykle provází hra na doktora. Objevuje se mezi 3. a 6. rokem, kdy si dítě najde za partnera vrstevníka opačného pohlaví: ve školce, v sousedství či dokonce vlastního sourozence. Podvědomě přitom cítí, že "lékařské prohlídka" je intimní záležitostí, a tak vyhledají klidný koutek někde v ústraní. Ani pozice lékaře není zvolena náhodně: legalizuje činnost, jejíž správností si nejsou protagonisté hry zcela jistí. Lékař je tu přece od toho, aby vyšetřil celé tělo včetně "toho dole"!

"Z pohledu vývojové psychologie jde o zcela normální a přirozenou součást vývoje. Děti se při ní naučí, že je příjemné se dotýkat jedince opačného pohlaví, ale také, že je třeba to dělat citlivě a se souhlasem toho druhého. Pochopí, že lze vlastní i jiná těla mít rád, což je základem pro budoucí zdravou, aktivní sexualitu. Proto když si váš syn či vaše dcera hrají na doktora, měli byste to akceptovat - samozřejmě v případě, že jde o hru, která probíhá s oboustranným, uvědomělým souhlasem obou aktérů," radí pražská psycholožka PhDr. Vlasta Svobodová.

Nelekat, netrestat!
Důležité je nepřistihnout děti při činu: jsou-li dveře dětského pokoje zavřené, měli byste klepat: právo na intimitu mají prckové stejně jako dospělí. Když už "lékaře a jeho pacienta" omylem vyrušíte, zachovejte dekorum - stačí ověřit, že se obě děti cítí v pořádku a říci: Přijdu později. Pokud máte pochyby, můžete zkusit opatrně sondovat, zda se některé z dětí necítilo při hře nepříjemně, případně zda dlouhodobě nepokládá hru na doktora za nejdůležitější hru ze všech. V takovém případě je třeba zakročit.
Rozhodně však dětské sexuální počiny nezakazujte, nebo dokonce netrestejte, kvůli morálce. Spojovat sexualitu se strachem z trestu znamená poznamenat dítě až do dospělosti, kdy se mohou objevit problémy: od nechuti na sex, různých neuróz a psychóz, až po impotenci a frigiditu. Naopak: jestliže dětem poskytnete dostatečný prostor, aby po svém prozkoumaly rozdíly mezi holčičím a klučičím tělem, přestane je sexualita brzy zajímat a vyrazí za jinými objevy.

odkaz a zdroj: postimg.org

Důležitá je zde zmínka o tom, že je lepší děti vůbec nenačapat. Pokud je to pro všechny zúčastněné podobně staré děti svobodná a zábavná aktivita, je pro všechny nejlepší, když se o tom nikdo nedozví. Málokterý dospělý se dokáže zachovat diskrétně a nenaruší intimní chvilku.

Nezastávám ale přímo takový postoj jako autorka článku, kdy bychom v případě odhalení měli nechat děti v "prohlídce" pokračovat. Pokud už víme o tom, že si hrají na doktora či dokonce, že se věnují nějakým sexuálním aktivitám (erotické líbání, masturbace za přítomnosti druhého, vzájemná masturbace, ap.), měli bychom decentně tuto zábavu ukončit a jakkoliv nenápadně přesměrovat pozornost. Přece jen nevíme, nakolik je aktivita obou svobodná - či není jedním z aktérů poněkud zmanipulována (úplatkem či jinak), navíc nemáme ani zdání, kam až se taková hra může vyvinout.

Za velice dobrý postřeh považuji zmínku o legalizaci této hry právě tím, že jedno z dětí vstupuje do role lékaře. V této pozici se potom necítí ani tak provinile a nepřístojně. Podobně jako u témat dětské masturbace, i zde zmiňují nebezpečí traumatu v případě, kdy by dospělý zasáhl necitlivě a danou situaci vyhodnotil odmítavě a negativně.

Nežli nějaké důkladné hry na doktora, nedej bože aranžované dospělými, podporuji spíše přirozené setkávání s lidskou nahotou v kruhu rodiny i širšího příbuzenstva, např. v létě u soukromého bazénu. Děti se mohou dostatečně okukovat a přitom se nevrhají do nějakého nekontrolovatelného sexu.

Napadá mě, že hry na doktora mohou probíhat i mezi dětmi stejného pohlaví. Ono taková holčička má totiž značný problém při poznávání i vlastní buchtičky. Pokud se nedovtípí a nepoužije zrcátka, často neví, jak vypadá z různých úhlů pohledu. Kamarádky na dece u bazénu jí v nechráněných pozicích pak mimoděk zpravují o tom, jak vypadají zezadu atd... Plavky v soukromí jsou zkrátka nadbytečné.

Plyšáček
Administrátor

Téma Hry na doktora na dobromysl.cz

Příspěvekod Plyšáček » 23.5.2016 12:47:03

Z celkem zdařilého článku Přístup k dětské sexualitě na dobromysl.cz vybírám zmínky o hrách na doktora.

Dobromysl píše:Když se nemluvňata a batolata vzájemně dotýkají, víme, že naplňují normální model svého vývoje. Postupně se děti dostávají do předškolního věku, jejich jazyk je lépe rozvíjen, začínají si „hrát na doktory“ a srovnávat svá těla s ostatními dětmi. K dítěti, které je schopno porozumět vašim slovům, můžete říct: „Je dobře, když se dotýkáš části svého těla.. Můžeš to takto dělat.“ Je nutné vždy volit vhodná vyjádření, kterým dítě porozumí. Neměli bychom se nechat zaskočit tím, že dítě je obvykle brzy připraveno dělat stále nové aktivity, a tedy i aktivity vztažené k jeho tělu. Ale pozornost k tomuto bývá krátká a dítě aktivity rychle mění, než jen že by se věnovalo sobě.

Dobromysl dále píše:Učitelé a rodiče a ti, co poskytují péči, budou nepochybně váhat v situacích, když dítě s kamarádem nebo sourozencem prozkoumávají jeden druhého v privátních zónách - doma nebo venku. Mohou zaslechnout nebo vyslechnout rozhovory, které vypovídají o tom, že si děti hrají „na doktory“ nebo „na doma“. Je důležité zůstat v klidu, chtějí-li obě děti ochotně být účastníky této hry. Pak je to normální chování. Dospělý může samozřejmě do hry zasáhnout - záleží na situaci. Schulze, J.C. a Schulze, R. uvádějí jako radu, že je možnost výběru: Nechte je pokračovat (jestliže jsou to vaše děti), nebo
Řekněte příjemným hlasem např. „Je čas se připravit na jídlo. Kdo má hlad?“ Pokud se chování děje často a vaše návrhy, podněty nepomáhají, můžete pohovořit s dětmi o situaci zhruba následovně:
Dospělý: „Co se děje? Co děláte?“
Dítě: „Hrajeme si na doktory. Díváme se na naše zadky a tak.“
Dospělý: „Je to zajímavé, vidět, jak ten druhý vypadá?“"
Dítě:“ Jo. Já mám penis (šulina), ale ona nemá.“
Pozn. autorky – v originále je výraz penis, nepředpokládáme, že by každé dítě předškolního věku takto pojmenovalo svůj pohlavní úd.
Dospělý: „Máš pravdu, ona je děvče a ty jsi chlapec. Já mám knihu o tom, jak vypadají chlapci a děvčata. Byl bys tak hodný a pomohl mi ji najít , abychom si ji mohli přečíst?“
Potom můžete - bez nejistoty - mít dvě dychtivé děti za patami, a budete schopni odpovědět na jejich zvědavé otázky při čtení knihy a povídání si nad ní. Je mnoho dobrých a kvalitních knih vhodných k tomuto tématu. Později během dne nebo večer, když budete mít čas o tom přemýšlet, můžete si sednout se svým dítětem a diskutovat, co se stalo. „ Ty a tvá kamarádka jste si dnes na písku hráli. Co se tam dělo?“ Dítě vám podá jeho vlastní verzi, jestliže se cítí uvolněné a v pohodě v situaci, kterou vy vyvoláte. Potom můžete říct: „Tuším, že jsi chtěl objevit, jak tvoje kamarádka vypadá bez šatů, mám pravdu? Vypadá jinak než ty? Kluci vypadají jinak a ty bys o tom mohl vědět víc. Podívej se na tuhle knížku, která ti o tom všem poví víc.“

odkaz a zdroj: m.ask.fm

Toto tématické vlákno nechávám nyní odemčené. Můžeme volně diskutovat na dané téma.
Jaké máte osobní zážitky z mládí, zkušenosti se svými sourozenci nebo vlastními dětmi, jaké máte názory na hry na doktora? Je to vhodná aktivita? A pokud děti přistihnete, že provádí prohlídku, necháte je pokračovat nebo jim to utnete? Proboha, hlavně se nezapojujte!
Mack
Moderátor
... ve věku od: 0
... až do věku: 7
Děkoval: 1082 x
Oceněn: 1018 x

Re: Hry na doktora - komentáře k článkům

Příspěvekod Mack » 23.5.2016 19:28:22

Tak ja si nepamätám, že by som sa v detstve s niekým hral hru na doktora. Ani ma to v podstate nikdy nenapadlo. Bol som dosť hanblivé dieťa. Nie som odborník na detskú sexualitu, no z môjho laického pohľadu si myslím, že takéto spoznávanie svojho tela u detí je celkom prirodzené a nevidím dôvod im to zakazovať, pokiaľ sa to deje niekde v súkromí a nie na verejnosti. Samozrejme, akékoľvek zapájanie dospelého je celkom neprípustné. Ak by som deti takto prichytil, najskôr by som ich nechal tak.
Plyšáček
Administrátor

Hry na doktora nahrazuje nápodoba pornoherců

Příspěvekod Plyšáček » 22.6.2016 10:35:49

V článku Děti už hra na doktory nebaví, rovnou spolu spí, varují před létem experti se dočítáme o vyhrocených situacích a nebezpečí pro děti díky sexualizaci prostřednictvím internetu.

idnes.cz píše:Dětské krizové centrum (DKC) zaznamenalo mezi dětmi nárůst sexuálního experimentování, které souvisí se snadno dostupnou pornografií. „Sledujeme trend, kdy dřívější hra na doktora a nějaká observace pohlavních orgánů druhého pohlaví se dneska proměnila v orální, anální a vaginální styk mezi dětmi. Pornografie pak akceleruje až poškozuje zdravý psychosexuální vývoj,“ uvedla ředitelka DKC Zora Dušková na úterní tiskové konferenci věnované volnočasovým aktivitám dětí o letních prázdninách.
Dítě ve věku 10 až 12 let, které se běžně pohybuje na internetu, může dokonce sexuálně zaútočit na vrstevníky. „Děti se typicky učí nápodobou a zkouší to, co viděly. Pro některé z nich je opakování toho, co zhlédly na internetu, způsobem rozptýlení nudy, ve které se nacházejí, pokud jejich volný čas nenabízí nějaké atraktivnější činnosti,“ doplnila Dušková.

Předně by mě zajímalo, koho novináři považují za experty. A co tito opravdu vědí o současném chování dětí na internetu a o dětské sexualitě. Ať je to, jak je to, článek se odvážným způsobem zmiňuje o novodobém trendu. Děti jsou pod výrazným vlivem internetu skutečně mnohdy vystaveny nadměrné sexualizaci. Zatímco v minulosti si musely vystačit s časopisem Bravo a podobnými lechtivými tiskovinami, dnes mají celou škálu extrémních sexuálních praktik doslova po ruce. Stačí napsat kouzelné skřínce či utrženému sluchátku, co by nás tak zajímalo, a už to máme v barvě, v pohybu, se zvukem.

odkaz a zdroj: www.focusonthefamily.com

Volně dostupná pornografie může nebezpečným způsobem extrémně urychlovat psychosexuální vývoj dítěte, které přeskakuje mnoho významných fází přirozeného vývoje a bez hlubšího pochopení své vlastní intimity, zvláštností partnerské - romantické lásky se hned vrhají do nápodoby právě zhlédnutých orgií.

Děti se učí tím, že se opičí po dospělých. Opičí se i po pornohercích, jelikož chtějí co nejdříve dospět, chtějí si připadat jako ti velcí dospělí, chtějí oslňovat své vrstevníky svými znalostmi v oblasti sexu, láká je i pocitová odměna v podobě orgasmů. Již jim nestačí masturbace osamotě, odvažují se k praktikám s mladým partnerem nebo i ve skupině. Pornografie má totiž rovněž vliv na "bourání ostychu", kdy sexualitu prezentuje jako něco běžného, všedního, určeného komukoliv, kdo má zrovna chuť a někoho po ruce.

Je zde nesmírné nebezpečí, že dnešní generace přestane vnímat sex jako něco posvátného, jako nesmírně vzácné a hluboké vyjádření lásky na tělesné úrovni, a začne jej chápat jako jakýsi druh sportu či kratochvíli. S tím bychom měli samozřejmě něco dělat. Jen mám obavy, že bychom měli začít odjinud, než odkud se dozvídáme již o patologických případech. Jsem pro klíčové diskuse o změnách osnov sexuální výchovy a pro šíření skutečně odborných informací o dětské sexualitě mezi odborníky a v přiměřené míře i mezi širokou veřejnost. Stále přetrvává tolik bludů a rádoby odborných názorů od "expertů".

Pro některé z nich je opakování toho, co zhlédly na internetu, způsobem rozptýlení nudy, ve které se nacházejí, pokud jejich volný čas nenabízí nějaké atraktivnější činnosti,“ doplnila Dušková.

Prostě a jednoduše NE. Nejde o rozptýlení nudy. Jde o silnou potřebu uvolnit sexuální energii, která se v dětech nahromadila vlivem pornografie, jiné televizní produkce či z celého společenského ovzduší. Chtíč na nás kape odevšad a děti to vnímají silně a musejí se z tohoto vlivu nějak uvolňovat. I kdyby jim byly nabízeny sebeatraktivnější činnosti, jednou vybuzeny a "nadrženy" - sexualitu si musejí odžít - jakkoliv, kdekoliv, osamotě či s kýmkoliv po ruce - jak jen se naskytne příležitost.

odkaz a zdroj: slowburnfitness.com
Max
VIP člen
... ve věku od: 3
... až do věku: 12
Děkoval: 2364 x
Oceněn: 487 x

Re: Hry na doktora nahrazuje nápodoba pornoherců

Příspěvekod Max » 25.6.2016 19:40:11

Tak, a už mám dosť týchto expertov. Sú dve cesty, ako z tohto problému niečo vyťažiť.

Buď budeme naďalej tabuizovať sexualitu detí pred nimi samými a oni sa o tom budú dozvedať prostredníctvom internetu, ktorý ich naučí všetko to zlé, čo sexualita obnáša, bez hlbšieho zmyslu. Toto sa už bohužiaľ deje, že sme zaspali a nechceli si pripustiť, že sa to deje našim deťom. Však každý rodič si povie: "Môjmu dieťaťu sa to nemôže stať, že o sexe vie viac než by malo." Ale čo viac - oni už ten sex aj praktizujú, a pre rodiča, ak sa to nejakým spôsobom dozvie, bude šokom. A to len z toho dôvodu, že ignoroval túto tématiku detskej sexuality a nič neurobil preto, aby svoje dieťa pred touto hrozbou ochránil.

Na druhej strane, na obranu rodiča môžem napísať len to, že vyrastali v inej dobe, kde sex a veci s tým spojené boli tabu. Takže z toho vyplýva, že na základe svojej výchovy si mysleli, že sa veci vyriešia samé, bez ich účasti, ako tomu bolo v minulosti.
Dnešní rodičia, ročník 1980+, by už mali čo to vedieť o internete a hrozieb, ktoré na deti číhajú. Oni sa už nemôžu vyhovárať veľmi na to, že sú technologicky zaostalí. Proste len nasledujú názor väčšinovej spoločnosti, že sex sa deti netýka, a potom sa čudujú, čo ich dieťatká predvádzajú.
Takže je tu už iba jediná cesta, ktorou by sa mali vydať, a to je informovanie detí od útleho veku a pripraviť ich na to, čo ich čaká. A nielen deti, ale aj rodičov, aby nepodcenili situáciu.

Deti ten sex doslova vyhľadávajú. Sú nevyspelé, nevedia nič o dlhodobých vzťahoch - ako majú fungovať. Sex im robí radosť zo života a nemajú problém isť aj s dospelým do sexuálnych hier. V prípade, že im na to niekto príde, dospelého budú súdiť a dieťaťu sa nič nestane. Bude sa s tým chváliť, že je skúsené, proste cool. Žiadne následky mať nebude z toho, že sexovalo. Skôr to vidíme my starší, čo to s tým dieťaťom narobí za neplechu.
Ono si to neuvedomuje a začínam pochybovať, že si to dieťa v dospelosti vôbec uvedomí, že jeho život je iný, ako by mal byť podľa prirodzeného vývoja. A taktiež mám obavu z budúcnosti, že tá generácia toto, čo vidíme my, oni vidieť nebudú, a že sex sa stane novým trendom.
O tom, čo skorá sexualita spôsobí deťom v budúcnosti, sa môžu dočítať už len v starších knihách a informáciách, ktoré oni však nebudú chápať.

Pamätám sa na dve 11-ročné dievčatá, ako doma sledovali porno a následne na to zapájali do toho spolužiakov. Ono je toho veľa, to by ľudia mali vidieť osobne, aby si uvedomili, že deti nie sú asexuálne. Stačilo by zverejniť webkamerové videá, ako sa tam tie deti samé ponúkajú.

Ja už ani nemám čo k tejto tematike popisovať. To, čo som zažíval ja, bolo len na začiatku toho, čo sa deje dnes. O súčasných problémoch, ktoré sa určitým spôsobom vyvíjali, by mal popísať človek, čo sa tomu venuje dnes.
Plyšáček
Administrátor

Re: Hry na doktora nahrazuje nápodoba pornoherců

Příspěvekod Plyšáček » 25.6.2016 21:12:32

Maxi, napsal jsi to nesmírně fundovaně. Je patrné, že se v tom vyznáš a že máš i osobní zkušenosti z minulosti.
Nesouhlasím jen s jedním tvým výrokem:
Max píše:V prípade, že im na to niekto príde, dospelého budú súdiť a dieťaťu sa nič nestane. Bude sa s tým chváliť, že je skúsené, proste cool. Žiadne následky mať nebude z toho, že sexovalo. Skôr to vidíme my starší, čo to s tým dieťaťom narobí za neplechu.

V situacích, kdy jde dítě do soukromých sexuálních aktivit dobrovolně, obvykle nehrozí traumatizace. Pokud se však například při tom natočí a videonahrávka jeho masturbace se dostane do oběhu, hrozí negativní vnímání celé situace a může se cítit jako oběť. Stává se vlastně nedobrovolně, nebo dokonce díky nevyzrálosti a hlouposti v minulosti dobrovolně, pornohercem.
Pokud se dítě věnuje sexuálním aktivitám s jiným dítětem či dokonce s dospělým, i kdyby to bylo zcela dobrovolné a ze strany dítěte chtěné, hrozí zde vždy, i když ne u každého a ne ve všech případech, jistá sekundární traumatizace. Nevím přesně, jak jsi to ve svém textu myslel, proto to zde takto raději upřesňuji. Že i kdyby se o tom nikdo nikdy nedozvěděl, dítě své minulé počínání, všechny události a vztah s dospělým může s odstupem času a dalším vyzráváním a okolními vlivy vnímat negativně.
Max
VIP člen

Vliv SZ a DP na zúčastněné děti

Příspěvekod Max » 27.8.2016 19:31:36

V tom máš samozrejme pravdu, len to trochu rozoberiem rebelsky. :)

Môže mať z toho negatívny pocit. Fakt záleží na tom, v akom boli vzťahu. Ja to môžem popisovať z predinformačnej doby. Ak to dieťa bolo zneužívané tak, že bolo zamilované do páchateľa a tieto hrátky boli pre to dieťa príjemným zážitkom, v dospelosti tú osobu môžu a budú pravdepodobne tlačiť do pozície obete.

Ona obeť to tak nemusí pociťovať. Niekedy sa stáva, že tá údajná obeť má pozitívne vnímanie na toho páchateľa a má k nemu aj platonický cit. Už som uvádzal, že si to v dospelosti ani nemusí uvedomiť, že život obete bol iný, než by mal byť. Je to určitá traumatizácia, ale nie tá, o ktorej sa dozvedáme z médií.

Proste poznám niekoľko príkladov toho, ako tie deti reagujú v budúcnosti na človeka, ktorý s nimi niečo mal. Ale opakujem, bola iná doba bez mobilných telefónov, internetu a počítačov, tie boli skôr na prácu, než zábavu. Nepoznám celú anamnézu tých „zneužitých“, ale vidím, že im to nijak neublížilo. Taktiež nemajú problém o tom aj diskutovať. Asce taktiež uvádza, že traumu tie dievčatá nepocítili.
Ak sa mám zaoberať touto generáciou, vidím tu iné vlastnosti a charakteristiku, než tomu bolo v minulosti. Dnešné deti strácajú to tabu a hanblivosť - ale ja sa už nechcem opakovať. To, čo sa natočí samovoľne, môže poslúžiť rôzne v budúcnosti. Toho sa pravdepodobne to dieťa už nikdy nezbaví.

Ako to bude vnímať v spoločnosti, ktorá je až príliš zameraná na ten sex, je otázne. Je tu možnosť, že o niekoľko rokov to bude už bežná vec, ak to pôjde týmto smerom. A tá dospelá osoba to nebude nijak riešiť. Už dnes sú niektoré účinkujúce obete dospelé a uverejňujú svoje osobne skúsenosti s tým, čím si prešli. Taký príklad je tvorba LS, kde si to tam tie deti viac užívali - ako uvádzajú, že s nimi bolo manipulované veľmi citlivo. A dodnes nemajú na to negatívne názory. Len je treba dodať, že tam bola iná kultúra a chudoba - takže i toto mohli brať skôr ako živobytie, ktoré ich bavilo.

Takže treba rozlišovať, ako to dieťa vníma, že je nahrávané. Svojvoľne - to som už písal - je to nerozvážnosť. Ak je nahrávané inou osobou, ide o účelovú tvorbu. Ako sa táto tvorba následne bude prezentovať, tak to dieťa v budúcnosti bude reagovať na základe toho, aký bol účel jeho zneužitia.

Účel môže byť rôzny a to napr.
a) Pre samotného producenta na pamiatku
b) Na výmenu materiálu za účelom pochvaly a motivácie ďalšej tvorby
c) Pre finančné obohatenie

A tým pádom tá obeť pociťuje traumatizáciu rôznym spôsobom - taktiež v závislosti od použitých praktík. Takže na základe toho, čo som mal možnosť zažiť osobne, vidím, že až tak to nie je, ako to uvádzajú média. A sú dokonca aj štatistiky, kde obete zneužívania uvádzali pozitívne vnímanie toho samotného zneužívania. Samozrejme sú aj tie negatívne pocity, no o tom som už písal v inom vlákne, o tom, akým spôsobom boli zneužívané. Od čoho záleží aj tá inteligencia toho páchateľa, čo som niekde na inom spriatelenom fóre zachytil - a tam sa taktiež rozlišuje vyššie uvedené rozdelenie a,b,c.

V minulosti som nepatril medzi tých inteligentných - z nedostatku informácií v mladosti. A bol som svedkom rôznych stratégii neodborného zneužívania detí. Zvyčajne sa čerpalo z pornofilmov na VHSkách, poprípade časopisov. To bola moja generácia mladých neskúsených pedofilov v začiatkoch.

Ak to mám zhodnotiť, tak musím do toho započítať dobu, čas a spôsoby zneužitia. Vychádza mi z toho, že tie deti si neprenášajú v súčastnosti (dospelé osoby) traumy zo samotného zneužívania.

Neobhajujem sexuálne kontakty s deťmi, len to uvádzam aj z opačného pohľadu, ktorý nie je tolerovaný.
Plyšáček
Administrátor

Re: Vliv SZ a DP na zúčastněné děti

Příspěvekod Plyšáček » 28.8.2016 9:27:17

Milý Maxi. Jen z kostce chci tobě i sympatizantům s tvými myšlenkami podat svůj pohled.
Za svůj krátký život jsem pochopil, že nic v životě není černobílé, vše je relativní, závislé na subjektu, jeho založení, předchozích zkušenostech a cílech jeho aktivit. Navíc pokleslá lidská bytost (každý člověk) nemá na to vidět celkovou architekturu božského díla a skutečné záměry a smysl stvoření, včetně významu tzv. "negativních" zkušeností.

Jedná-li se o SZ nebo produkci DP, záleží předně na zúčastněných - jaký dospělý a jaké dítě se potkávají. Nakolik je dospělý charakterově a emocionálně vyspělý. Zda dané dítě je komunikativní či uzavřené, chtivé objevovat nové dimenze života či vystrašené ze všeho neznámého, jak samo zná svoji sexualitu, zda je sexuálně aktivní (masturbace) či nikoliv. Dalším rozhodujícím prvkem je kvalita jejich vzájemného vztahu, přítomnost či absence respektu, porozumění a lásky. Důležitou roli hraje, za jakých okolností se stýkají - zda jde o oboustrannou touhu, zmanipulovaný či podplacený vztah, prostituci, kořistění na válečných obětech ap.

Teprve po vyhodnocení všech těchto zásadních proměnných se můžeme snažit odhadovat, jaké dopady bude SZ a případná produkce DP na zúčastněné děti mít. Můžeme mít i mnoho pozitivních zkušeností a vstřícných ohlasů - jak píše Max výše. Přesto nikdy nemůžeme odhadnout, jak by se dané dítě vyvíjelo bez této "nadstandardní" zkušenosti. Jak by se utvářel jeho charakter, jak by prožívalo vztahy k jiným lidem, zejména mužům, kdyby se nestalo předčasně sexuálním partnerem, případně pornohercem.

Ano. Máme řadu kazuistik, které působí dojmem, že zúčastněné děti to nikterak nepoškodilo. Ale jediné, co můžeme odpovědět - že nevíme. Nevíme, jak je to poškodilo či nepoškodilo. Pořádně to totiž neví ani ony. Psychika je mocná, sama sebe chrání, očišťuje, řadu vzpomínek vytěsňuje či nově interpretuje. Po každé zkušenosti další vývoj věcí vidí již z "pokřiveného" hlediska.

Chci varovat před jakýmkoliv neuváženým chováním, které může na duších zúčastněných dětí zanechat hluboké jizvy. Z tohoto hlediska je pedofilie nesmírně nebezpečná. Pedofil někdy vidí vše kolem dětí, zejména těch z vlastní preference, zkresleným pohledem. Máme zde také obrovské množství kazuistik, které hovoří o trvalých traumatech a celoživotním neštěstí zneužitých. Všechny tyto případy končí většinou tragicky pro pedofila, obecně abusora, i jeho oběť. Jen zcela výjimečně se podaří navázat oboustranně harmonický a celoživotně perspektivní a naplňující vztah. Buďte opatrní! Neriskujte!
Max
VIP člen

Příspěvekod Max » 28.8.2016 12:10:22

Áno - za predpokladu, že ten dotyčný má k dispozícii viac detí, z ktorých si môže vybrať. Ale ak má páchateľ len obmedzené možnosti, tak veľmi nepremýšľa o tom, aké dieťa by bolo vhodné.
To dieťa sa musí s tým stotožniť, kedže nemá na výber. A následne sa odvíja ten vzťah voči páchateľovi. A tam záleží, na čom to bolo založené a aký pohľad bude na to mať dieťa v budúcnosti.

Potom tak dopadnú aj tie štatistiky. Dnes sa deti produkujú samy. Som zvedavý na novú štatistiku, ktorá bude za 10 rokov, ako to tieto deti vnímajú už ako dospelé.
Plyšáček
Administrátor

Příspěvekod Plyšáček » 28.8.2016 12:38:04

Max píše:Áno - za predpokladu, že ten dotyčný má k dispozícii viac detí, z ktorých si môže vybrať. Ale ak má páchateľ len obmedzené možnosti, tak veľmi nepremýšľa o tom, aké dieťa by bolo vhodné.

Ale Maxi! Z mého předešlého příspěvku má být jasné, že ŽÁDNÉ DÍTĚ NENÍ VHODNÉ pro produkování DP! Ty tady snad řešíš, jak uspořádat vhodné výběrové řízení, či co.

Max píše:Dnes sa deti produkujú samy.

Laik ti na to odpoví, co že to je za blbost. Jelikož danou problematiku sleduji odborně, potvrdím ti tvé tvrzení s dodatkem, že produkce prostřednictvím webkamer a mobilních telefonů zažívá obrovský boom - přes veškerou prevenci. Někdy je osvěta dobře myšlena, ale chybně prováděna. Může sehrát i roli jisté "reklamy". Holka si řekne: "Jéje, to je dobrý nápad. To by mě nenapadlo."

Přitom nejde jen o pubescenty. Běžně se vyskytují případy šesti, sedmiletých dětí. Je to k neuvěření. Dospělý si řekne: "Tak ty děti ale k tomu musel někdo zmanipulovat, podplatit, musel je vydírat ap." Mnohdy jde o zcela dobrovolnou a vytouženou aktivitu mezi kamarády nebo malými partnery. (Tento fenomén zcela správně popisuje Max výše.) Zvláště některá děvčata si tím odžívají podvědomou touhu exponovat genitál (lidově "ukazovat pipinu") - více k tomu v budoucnosti v samostatném odborném tématu. Takže zatímco si děti jisté přirozené průzkumné aktivity - HRY NA DOKTORA (ano, jsem vskutku rád, že se obloukem vracíme k původnímu tématu), odžívaly "za stodolou", dnes si to "dávají" z pohodlí svého křesílka ve svém pokojíku - navíc nejsou tolik vystavené studu, jako dříve "v reálu". Mnohdy jdou rovnou do sdílení masturbačních technik.

Laická veřejnost by se o toto však raději více zajímat neměla. Někomu by se mohl děsivě rozplynout naivní "obraz nevinného a asexuálního dítěte". Minimálně bych vychovatelům doporučil dopřát dětem mládí bez webkamer, mobilů a dalších vyspělých technologií - zbraní. Nebo vyžadovat určitou míru dohledu a vymezení mantinelů.
Asce
Administrátor
Povolání: IT služby
... ve věku od: 4
... až do věku: 13
Děkoval: 2551 x
Oceněn: 2352 x

Moderní technologie pro výrobu DP v rukou dětí

Příspěvekod Asce » 28.8.2016 14:52:35

Plyšáček píše:… Minimálně bych vychovatelům doporučil dopřát dětem mládí bez webkamer, mobilů a dalších vyspělých technologií - zbraní. Nebo vyžadovat určitou míru dohledu a vymezení mantinelů.

Já jsem vysloveným odpůrcem všemožných zákazů, jakéhokoliv omezování svobody. Ovšem čeho je moc, toho je příliš…

Technické vymoženosti lidstva nejsou určeny pro jakoukoliv lidskou bytost. Například řídit auto je v naší zemi povoleno až po dovršení osmnáctého roku věku. A ani v jiných zemích to není zásadně příliš odlišné. Ovládat automobil zkrátka značí ovládat technologii, kterou člověk sám sobě i ostatním může velmi výrazně ublížit, a proto je tak povoleno činit až od jistého konsenzuálního věku, kdy se již očekává dostatečná míra duševní vyspělosti jedince. Podle mého názoru to samé by mělo platit pro univerzální komunikátory, kterými jsou dnešní běžné mobilní telefony. Je třeba si uvědomit, že původně ty úžasné přídavné technologie byly nazývány „manažerskými“ – tedy byly vyvinuty pro dospělé, časově vytížené osoby, aby mohly pracovně zužitkovat i ten čas, který nemohou, například z titulu cestování, trávit u počítače. Takový manažer pak může studovat obchodní prezentaci třeba i při konání jisté potřeby na toaletě… Ovšem stalo se, že rodiče, aby předvedli nové dějství nekonečného divadelního představení na téma „Jak miluji své dítě“, alias jak drahými věcmi jej obklopím, tyto technologie, z nichž řadu sami úplně neovládají či neumí domyslet jejich dosah, doslova vrhli mezi své potomky. Nadnárodní koncerny výrobců telefonů zajásaly. Co to udělá s dětmi jim bylo samozřejmě ukradené – hlavně, že zisky rostou. A na „chytrém“ mobilu je ten zisk dramaticky větší, než na obyčejném zařízení.

Děti pak spojují technickou zvídavost se všemi druhy svých ostatních zvídavostí a pochopitelně také s různými pudově podmíněnými touhami, jako je např. evidentní potěšení malých dívek předvádět svůj genitál. To zkombinováno s jistým, od studu osvobozujícím odosobněním při přenosu dat na dálku, dětskou naivitou a bezstarostností, pak vytváří předpoklady k dobrovolné a dokonce radostné tvorbě materiálů typu DP samotnými dětmi.

Proto si myslím, že zde by měl zasáhnout stát a vytvořit taková pravidla, aby děti do jisté věkové hranice – osobně bych navrhoval 12 let věku, nesměly, ale ani nepotřebovaly, vlastnit takový mobilní telefon, který bude moci on-line přenášet data. Samozřejmě si uvědomuji, že existuje plno jiných zařízení a technologií. Ovšem použití mobilu je daleko nejjednodušší – dívenka si jej například vezme do postele, což je jak pro ni velmi pohodlné, tak rodiči obtížně kontrolovatelné. Zrovna tak vím, že existují videa, kdy dívenka provozuje on-line masturbaci v nepřítomnosti otce v jeho pracovně pomocí jeho stolního počítače. Zde potřebná opatření zanedbal otec – je to podobné, jako kdyby svému desetiletému synkovi půjčil volant jejich vozu…

V řadě případů by pouze stačilo, aby rodiče, zodpovědní pracovníci škol, veřejných wi-fi, apod. byli dostatečně zběhlí v nastavování potřebných parametrů pro připojení k internetu. Například proč by měl mobil dcery mít možnost připojovat se k domácí wi-fi v době, kdy ta má dávno spát? To abych uvedl jen ten nejjednodušší příklad. Že by se dcerka jinak připojila pomocí datových paketů? A kde je vezme, když jí je jako rodič nekoupím/zakážu/nenastavím?

Když to shrnu, vychází mi, že společnost dělá vše, aby děcka mohla uskutečnit to, co tu samou společnost pak šokuje. Hm… Myslím, že to ale asi nebude pak chyba těch dětí…

Co se týká úvahy nad traumaty takto se chovajících děcek do jejich dalšího života. Dále mluvím jen o těch dětech, které se samy dobrovolně a aktivně takových věcí účastní. Myslím, že traumata jim hrozí jen ve dvou případech:

1. Nějaký dospělý si věci všimne a začne ji řešit zcela neadekvátním postupem. Příkladem by mohla posloužit Plyšáčkem popisovaná příhoda (v Clubu), kdy devítileté holky blbly s foťákem na chatce a paní učitelka, která si toho všimla, místo citlivého a jednoduchého řešení, vše předala na kriminální policii.
  2. Zásadním způsobem by se v naší civilizaci změnilo vnímání světa. Chtěl bych zde připomenout, že např. Islámský stát popravil partu patnáctiletých chlapců, a to veřejně před jejich rodinami, za to, že se dívali v televizi na fotbal…
Jinak předpokládám, že bude-li západní svět na stávající trajektorii, pak nějaké masturbační video bude pro naše potomky totéž, co pro naši generaci dívky v plavkách… V každém případě by se ale takové věci dít neměly a dospělá společnost by se při zacházení s technikou měla chovat zodpovědněji. Když už se však stane, dívenka se natáčí a video sdílí, nemělo by se z toho udělat vyšetřovací drama, které jí ve svém důsledku skutečně může ublížit.
Dejan
Uživatel
Povolání: školstvo
... ve věku od: 9
... až do věku: 13
Děkoval: 193 x
Oceněn: 151 x

Příspěvekod Dejan » 28.8.2016 15:50:02

Plyšáček píše:Někomu by se mohl děsivě rozplynout naivní "obraz nevinného a asexuálního dítěte".

Ja som cynický chren, povedal by som na to len "chvalabohu". Alebo, ako sa tu hovorí, mašalláh.

Ja viem. Aj najlepší liek môže byť v rukách ignoranta jedom. Ale tiež sa hovorí, že pravda oslobodzuje.

Plyšáček píše:Minimálně bych vychovatelům doporučil dopřát dětem mládí bez webkamer, mobilů a dalších vyspělých technologií - zbraní. Nebo vyžadovat určitou míru dohledu a vymezení mantinelů.

Nuž neviem. Tie technológie tu proste sú a patria do detského sveta. Chcieť deťom "dopriať" mladosť bez nich je možno pekné, ale praktická realizácia by vyzerala ako tvrdá represia. Lepší nápad je podľa mňa to, čo robia v niektorých skautských oddieloch. Defaultne sú na ich akciách (schôdzkach, výpravách, táboroch) digitálne hračky "zakázané" (dobre, prezentuje sa to napr. ako návrh v štýle "poďme si vyskúšať, či to vydržíme"), ale existujú výnimky - pri niektorých aktivitách sa naopak cielene využívajú.

Jednoducho, cesta by podľa mňa nemala viesť cez represiu, ale cez rozvíjanie gramotnosti. Ale možno trepem a bez striktných mantinelov sa to jednoducho nedá.

Zpět na “D. SEXUALITA”