Chat pro oprávněné uživatele je obvykle v provozu od 18:00 do 22:00

Společné spaní rodičů s dětmi

Uživatelský avatar
Plyšáček
Administrátor
Příspěvky: 3595
Registrován: 16.12.2015 20:40:20
Pohlaví: muž
Líbí se mi: dívky (GL)
... ve věku od: 1
... až do věku: 10
Děkoval: 1964 x
Oceněn: 7569 x
Kontaktovat uživatele:

Společné spaní rodičů s dětmi

Příspěvekod Plyšáček » 11.6.2016 12:01:57

Společné spaní rodičů s dětmiPOPULÁRNĚ-NAUČNÉ TÉMATICKÉ VLÁKNO ZABÝVAJÍCÍ SE DOPODROBNA PROBLEMATIKOU SPOLEČNÉHO SPANÍ RODIČŮ S JEJICH DĚTMI, SDÍLENÍ MANŽELSKÉHO LŮŽKA S JEJICH MALÝMI POTOMKY

Této otázce je v současnosti věnována značná pozornost. Máme zde dva tábory - příznivce a odpůrce. Pokusím se tuto problematiku pojmout z neutrálního stanoviska. Zaměřím se však primárně na sledování psychosexuálního vývoje zúčastněných dětí. Téma jsem zařadil do subfóra Dětská psychologie, nikoliv Dětská sexualita, jelikož předpokládám, že k opravdovému sexu s dětmi v manželských postelích většinou nedochází.
Inu, předchozí větou jsem poněkud naznačil, že to je opravdu citlivé a choulostivé téma. Nebojte se, nebudu zde nikomu radit, jak se má zařídit, s kým smí nebo nesmí spát a kolik postelí má mít ve svém obydlí. Nicméně nebudu se bát poukázat i na nejrůznější nešvary.

Obrázek
odkaz a zdroj: YT
Uživatelský avatar
Plyšáček
Administrátor
Příspěvky: 3595
Registrován: 16.12.2015 20:40:20
Pohlaví: muž
Líbí se mi: dívky (GL)
... ve věku od: 1
... až do věku: 10
Děkoval: 1964 x
Oceněn: 7569 x
Kontaktovat uživatele:

Společné spaní rodičů s dětmi - úvod do problematiky

Příspěvekod Plyšáček » 11.6.2016 13:36:04

Pro nastínění problematiky zacituji na úvod z nepřeberného množství článků ty nejčastější a nejzajímavější názory. Vybírám selektivně, opravuji hrubky či překlepy, řadím systematicky za sebou.

V článku s vícesmyslným názvem S dítětem v posteli se Jana vyjadřuje takto:
Moje rodina a já píše:První názor: Proč ne?
Obecně platí, pokud to rodičům vyhovuje, tak proč ne. A pohnutky matek plně chápu – hlavně se chtějí vyspat a říkají si, že když jejich miminko bezpečně usne v jejich náruči, tak proč by v ní nemohlo spát celou noc. Ona nebude muset vstávat, až se v noci probudí, a utiší ho po prvním nářku...
Od nejstarších dob lidstva děti i rodiče spali společně, aby se vzájemně chránili, hřáli se, a urychlilo se tak noční krmení. Japonští rodiče tradičně spí s dítětem mezi sebou a chrání ho, jako dvě pohoří chrání údolí. Nepochybují o tom, jestli má být matka s dítětem celou noc, považují je za dvě části jedné osoby, a proto by měly být co nejméně rozdělovány. Mayské rodiny jsou nesmírně společenské a spaní v jedné posteli je pro ně ideálně strávenou dobou. Tyto rodiny věří tomu, že kdyby miminko mělo spát samo, bylo by to k němu nesmírně kruté.

Druhý názor: Spát s dítětem v posteli nikdy
... Jako vše, i společné spaní v jedné posteli má své nevýhody – spousta rodičů se ve stejné posteli s miminkem nevyspí a celý následující den jsou unavení a bez energie. Miminko v posteli rodičů narušuje jejich manželskou intimitu. Napětí vzniká zejména, když jeden z rodičů s tímto způsobem nesouhlasí...
Až do konce 19. století také u nás děti spaly se svými rodiči. Na jeho konci ale byli rodiče před společným spaním varováni. Prý by se šířily nemoci, děti by se rozmazlovaly, nebo by se dokonce mohly udusit. Proto jsme své děti odstěhovali do dětských postýlek a nakonec do jejich pokojů. Mnoho z nás pokládá společné spaní za oběť nebo zlozvyk. Tento odpor se ale postupně mění. Se zvyšující se popularitou kojení si matky uvědomují, že je pohodlné mít své miminko nablízku.

Co na to odborníci?
Ti bijí na poplach. Mezinárodní Nadace pro studium úmrtí kojenců například před společným spaním rodičů a malých dětí v jedné posteli důrazně varuje. Podle expertů stojí za zhruba polovinou úmrtí dětí v posteli právě společné sdílení lůžka. Riziko se zvyšuje především v případech, když je rodič kuřák, pokud před spaním pil alkohol, bral sedativa nebo je prostě jen hodně unavený...

Výhody společného spaní
... Proti tomuto prohlášení se však ostře ohradili zastánci společného spaní (tzv. co-sleeping) včetně rodičů, psychologů a lékařů. Výsledky jedné studie dokonce doporučují, aby kojenci usínali po boku matky, neboť v její přítomnosti neupadnou do příliš dlouhých fází takzvaného hlubokého spánku, který může být jednou z příčin náhlého úmrtí. Miminka totiž ještě nemají zcela vyvinuty potřebné dýchací mechanismy pro přechod z hluboké fáze spánku do lehké. Podle psychologů navíc způsobuje odloučení kojence od matky zvyšování hladiny stresových hormonů dítěte, což vede k jeho neklidu a úzkosti.

Pravidla pro bezpečné společné spaní
Je však důležité si uvědomit, že přes všechny výše zmíněné výhody existují rizika, která nelze přehlížet. Pediatři se shodují, že při společném spaní hrozí udušení či uškrcení dítěte způsobené většinou zalehnutím...


Obrázek
odkaz a zdroj: babyclub.asda.com


Lucie Harnošová z Brány k dětem zastává v článku Spaní spolu s dětmi - návrat k tradici poněkud jiné postoje.
Lucie píše:Nejedná se ... o žádný převratný objev, jen návrat k tomu, co po tisíciletí fungovalo a dodnes funguje ve velké části světa. Dítě stráví v matčině lůně devět měsíců a po porodu je naprosto odkázáno na její péči. Intenzivně vnímá její vůni, hlas, teplo i tlukot srdce. Pokud se náhle ocitne samo, automaticky se snaží přivolat matku zpět, protože mu hrozí prochladnutí, hlad i nebezpečí zvnějšku. A k upozornění na sebe nemá jiný prostředek než pláč...

Moderní výzkumy dokonce prokázaly, že správně praktikované spaní v blízkosti matky pomáhá snižovat riziko obávaného syndromu náhlého úmrtí kojence, příznivě ovlivňuje dech a srdeční činnost dítěte, a dokonce podporuje tvorbu hormonů důležitých pro správný vývoj jeho těla.
Přítomnost rodičů zároveň snižuje hladinu stresových hormonů, což podporuje klidnější spánek a posiluje duševní zdraví. Děti, které spí spolu s rodiči, bývají vyrovnanější, sebevědomější a méně pláčou, což potvrzují i pozorování antropologů a cestovatelů, kteří navštívili domorodé kmeny nezasažené civilizací. Díky tomu, že dospělí pružně reagují na jejich potřeby, bývají paradoxně i nezávislejší, než jejich vrstevníci vykázaní do vlastních pokojů. A později většinou samy dají vědět, že nastal čas dopřát jim soukromí.

Paradoxy intimity
Právě soukromí, ale tentokrát rodičů, je v případě společného spaní velmi diskutované. Je proto jen na rodičích, zda... poskytnou svým dětem láskyplné zázemí, které podpoří harmonický rozvoj jejich osobnosti. A nebo jestli se spokojí s tím, že podle zásad odkazujících na strojovou výrobu vychovají dalšího jedince, který není ani schopný vyjádřit své potřeby, protože ví, že na ně stejně nikdo nebude brát ohled.


Obrázek
odkaz a zdroj: www.popsugar.com


Opravdu divoká tvrzení se můžeme dočíst v Lidovkách v článku Spaní u rodičů dětem neškodí, tvrdí vědci.
Lidovky píše:Spaní dětí v posteli u rodičů bylo léta démonizováno a považováno za škodlivé pro vývoj jejich samostatnosti a schopnosti zůstávat o samotě. Dnes je však pediatři jistým způsobem rehabilitovali. V Itálii spí 20 procent dětí ve věku od osmi let výše uprostřed mezi rodiči.
A neměl by být problém, jestliže tento zvyk přetrvá až do ukončení základní školy... Je ale samozřejmé, že tento zvyk nelze uplatňovat u novorozenců a malých dětí, neboť hrozí, že je některý z rodičů zalehne.


Obrázek
odkaz a zdroj: parentscountry.com


Postoje ředitelky Střediska mentálního zdraví dětí v Londýně Margot Sunderlandové cituje hned několik článků. Uvedu článek Děti by měly spát v posteli s rodiči do pěti let z Novinek a poté článek Dítě nám kazí sex, spí s námi v ložnici z Mimifóra.

Novinky píše:Renomovaná britská expertka na duševní zdraví dětí radí rodičům, aby zavrhli letitou konvenci a dovolili dětem, aby s nimi spaly v posteli až do věku pěti let. Podle... Margot Sunderlandové díky praxi známé jako "co-sleeping" (společné spaní) vyrůstají z takových dětí klidní, zdraví dospělí.

... Její zjištění vychází z vědeckých studií uplynulých 20 let, zabývajících se vývojem dětského mozku a analýzami toho, jak děti reagují za určitých okolností. Například tři roky stará neurologická studie ukázala, že mozek dítěte odloučeného od rodičů vykazuje obdobnou aktivitu jako při fyzické bolesti...

Sunderlandová versus Fordová - společné či oddělené spaní
Sunderlandová svou knihou zkřížila zbraně s rodičovskými guru jako Gina Fordová, jejíž rady čtou tisíce rodičů. Fordová prosazuje, že by nemluvňata měla mít od velice útlého věku postýlku "stranou zbytku domu" a měla by se učit spát "bez asistence dospělých".


Mimifórum píše:Podle britské expertky vyvolává u citlivých dětí mozek dítěte podobnou aktivitu jako při bolesti. Děti se mohou cítit osamělé a dokonce i trpět úzkostí, která se však projeví až později. Například 70 % dospělých, které jako dítě rodiče odstrčili do postýlky, ač nechtělo, prokazatelně v dospělosti trpělo zažívacími problémy. Úzkost a strach z odloučení od rodičů, které za tím vší stojí, potlačí právě společné spaní.

Oddělené ložnice: Takto to může dopadnout!
Mít malé dítě u sebe na velkém letišti je krásné, na druhou stranu – potomek v posteli prostě kazí milostný život. Místo sexu s partnerem se tak dočkáte maximálně obětí od své malé ratolesti. A ještě větší problém nastává v případě, že se společným spaním partner nesouhlasí. Tehdy se často stává, že se rovnou vytvoří oddělené ložnice. Maminka zůstane s dítětem a tatínek se prostě odstěhuje vedle…

Dítě v posteli ničí sex rodičů
Každé dítě je jiné, a tak se nedá říct, kdy je společné spaní ještě ideální a přijatelné a kdy už ne. Pokud vám ale zásadním způsobem nabourává milostný život a vy máte strach, aby si partner nenašel jinou, je na čase to začít řešit. Potomka ale musíte odvykat postupně a na oddělené spaní ho navnadit.


Obrázek
odkaz a zdroj: www.momversation.com


PhDr. Mgr. Jeroným Klimeš, Ph.D. na svém webu se k této otázce vyjadřuje velice vtipně v článku Mají děti spát s rodiči v jedné posteli?

Jeroným Klimeš píše:V otázce spaní s rodiči je řada nejasností, proto je dobré si uvědomit, jaká je evoluční norma, tzn. na co jsou děti geneticky nastavené za poslední dva milióny let. Proto přečtěme si příběh z Bible, kde se tak mimochodem dozvídáme, jak to tenkrát fungovalo (Lk 11, 5):
... On mu zevnitř odpoví: 'Neobtěžuj mne! Dveře jsou již zavřeny a děti jsou se mnou na lůžku. Nebudu přece vstávat, abych ti to dal.'...
Zde se naprosto mimochodem dozvídáme, že společné spaní a především usínání je evoluční norma, na kterou jsou děti naprogramovány. Kdo chce, může diskutovat, zda jsou naprogramovány od Pána Boha nebo od přírody, od evoluce, ale přesto bylo, je a minimálně následujících pár set tisíc let ještě bude naprosto absurdní, aby matka uložila dítě do Koněpruské jeskyně a sama šla spát do Macochy. Stejně tak následujících pár set tisíc let nebude dětem dělat dobře, když je máma položí do dětského pokojíčku a sama si půjde lehnout do ložnice. Prostě když zapadlo slunce, tak všichni před Edisonem šli spát. Děti usnuly první, zatímco rodiče si konečně popovídali, pak se posexovalo, a za chvíli spala celá rodina. Zkrátka neznali prokletí žárovek a následné spánkové deprivace.

Stejně tak v noci, když se něco událo (přepadení zvěří, požár, válka), otec zachránil ty děti, které měl po ruce, které měly potřebu večer usínat jemu na dosah. Geny malých nebojsů dopadly špatně, proto máme děti, které vítají, když mohou spát s rodiči na jedné posteli. Na to jsou geneticky naprogramované. Přeučovat je mírně můžeme...

... Děti se budí první. Rodiče by se taky už sami budili, kdyby den před tím neflámovali. Doporučení - chodit včas spát s dětmi, pak budete překvapení, kolik lidí nejsou sovy, ale přeučení skřivani. V tomto případě vstává ten z páru, kdo je skřivan, a ten dělá s dítětem ťapi ťapi ňami ňami. Odpoledne dospí s tím samým dítětem. Prostě když jsou děti malé, tak je třeba trochu pozměnit svůj denní rytmus a chodit dřív spát, než když jsme byli studenty na koleji.


Obrázek
Klimešovi v posteli, odkaz a zdroj: klimes.mysteria.cz
Uživatelský avatar
Plyšáček
Administrátor
Příspěvky: 3595
Registrován: 16.12.2015 20:40:20
Pohlaví: muž
Líbí se mi: dívky (GL)
... ve věku od: 1
... až do věku: 10
Děkoval: 1964 x
Oceněn: 7569 x
Kontaktovat uživatele:

Společné spaní rodičů s dětmi - obecně o sdílení lůžka

Příspěvekod Plyšáček » 12.6.2016 12:58:58

Již po prvním přečtení všech názorů na společné spaní rodičů s dětmi je nám jasné, že se lidé v těchto otázkách nikdy neshodnou. Záleží na kultuře, osobním založení, vztahu k intimitě, vlastních zkušenostech z dětství, na propagandě, která je zásadním způsobem ovlivňuje, a především na životním stylu, který se snaží razit. Jediné, zato však klíčové doporučení, které bych pro každého měl, je rada, ať se řídí vlastním citem, vlastní intuicí. Manželé se musí společně shodnout, jinak hrozí zásadní spory, konflikty či dokonce sexuální dysfunkce.

Jedni se řídí zejména vlastními potřebami, je pro ně zásadní osobní pohodlí, druzí mají zájmy dítěte na prvém místě, věří názorům toho či jiného odborníka na to, co dítěti prospívá, v lepším případě se snaží reagovat na projevované individuální potřeby svého potomka a jednají více instinktivně. Zde se nebudeme rozhodovat pro tu či onu variantu. Pokusíme se však zamyslet nad celou problematikou z širšího hlediska a zdůrazníme zájem dítěte, zejména zohledníme jeho právo na zdravý a přirozený psychosexuální vývoj.

Obrázek
odkaz a zdroj: saveberlin.com


Obecně, asi jako ve všem, extrémy jsou škodlivé a narušují harmonii a přirozený běh věcí. Jedním extrémem je tahání dítěte celé dny na těle matky, kdy je dítě sice neustále v tělesném kontaktu s matkou, ale nemá téměř možnost se protáhnout, narovnat, procítit svobodné a volné pohyby v prostoru. Druhým extrémem je zastávání názorů, že dítě nesmí do postele rodičů, a i kdyby bylo sebevíce rozrušené, třeba zlým snem, jediné jemu určené místo je v jeho vlastní postýlce.

Za určitý kompromis považuji dětskou postýlku namáčknutou k manželské posteli, s odstraněnou bočnicí a volným přístupem k matraci matky. Miminko je v přítomnosti kojící matky, ta má neustálý přehled, co se s dítětem děje, může se s ním mazlit při usínání a po probuzení, přitom však tolik nehrozí zalehnutí dítěte. S přibýváním let a osamostatňováním děťátka se jeho pelíšek - postýlka - může postupně vzdalovat od manželského lože, až se jednoho dne ocitne v dětském pokojíčku.

Obrázek
odkaz a zdroj: www.bedding.ie


Svobodné nebo rozvedené matky to mají jednodušší v tom, že nemusí řešit intimitu sexuálního života s partnerem. V jednom citovaném článku je uváděn podnadpis Dítě v posteli ničí sex rodičů. Spíše se myslí na to, že chudáci rodiče se díky potomkovi v posteli dostatečně nevyřádí. Dítě je v této větě bráno jeho podmět (slovo dítě použito v 1. pádu), sex rodičů jako předmět (4. pád). Větu si však můžeme jazykově rozebrat i opačně - za podmět považujeme sex a dítě za předmět (koho co - dítě - ničí kdo co - sex rodičů). Rodiče někdy dosti bezohledně praktikují své orgie v bezprostřední blízkosti dítěte, které považují za spící. Jistě bychom našli celou řadu jedinců, kteří byli ve svém dětství tímto způsobem přítomny sexu svých rodičů, a rozhodně na to nevzpomínají radostně. Co dovedou někteří dospělí předvádět při milování je, už jen z akustického hlediska, zvěrstvo. K této problematice se vrátíme ještě později a detailněji. Jde o vážnou věc.

Obrázek
odkaz a zdroj: www.publimetrotv.cl


Zkusme si popsat, čím je taková postel pro každého jejího majitele. Je to vlastně takový náš pelíšek, nejsoukromější část světa, intimní zóna v prostoru. Uvažujme svoji postel, ve které spíme doma. Jiná lůžka, například u příbuzných na návštěvě či na dovolené v hotelu, bereme asi poněkud jinak. Ačkoliv v nich spíme, obvykle i dosti spokojeně, nemáme k nim takový vztah, jako ke své vlastní postýlce doma. Postel je místem, na kterém trávíme zpravidla nejdelší dobu z celého dne. Ačkoliv většinu času prospíme, tedy si ji neuvědomujeme, měli bychom se v ní cítit velice dobře a pohodlně. Jednak tím, že do ní lezeme sami nebo s naším nejbližším, jednak tím, že se v ní často nacházíme odsvlečeni, možná i tím, že se jedná o pohodlné místo obvykle skryté ve tmě noci, napadají nás v posteli i jiné aktivity, než odpočinkové.

Mnoho lidí, ale i dětí, ve své posteli masturbuje, užívá si rozkoší vlastního těla. Je v pořádku, když se se svými dětmi mazlíme, to každopádně - pokud je dítě mazlivé, potřebuje notné dávky této nádherné tělesné stimulace. Je však otázkou, je-li vhodné spát i s dětmi, které vyrostly z plen a dupaček, a setkávat se tak (byť omylem či jakoby omylem) při intimních chvílích, které by dospělí, ale i děti, měly dělat opravdu jen osamotě. Více se k tomuto dostaneme později, kdy celou záležitost nahlédneme ze sexuologického hlediska.

Obrázek
odkaz a zdroj: www.beachsidewhiterock.com


Ono už jen pocit pro matku, když se probudí vedle syna s erekcí, či pro otce, když omylem při převalování sáhne dcerce na pipinku, nemusí být zrovna příjemný. Pokud pro někoho je, mohli bychom řešit jeho sexualitu a zároveň podezření na SZ dítěte. A to si čtenář s bujnou fantazií může představovat ještě mnoho méně vhodných situací, než jaké uvádím v příkladu. Každý pedofilně orientovaný otec by si měl dávat obrovský pozor a na noc do postele by si děti brát zkrátka neměl. Více k tématu pedofil a dítě v posteli máme ve vláknu S holčičkou v jedné posteli.

Takže postel je jakési posvátné místo, vyhrazené pouze pro svého majitele, který do ní může za jistých okolností přibrat i své nejbližší. Dospělí si do ní berou své milence, ale právě také své potomky. Děti si do svých postýlek pak berou plyšáčky, kteří zde hrají zástupné role. Jednak symbol připomínající existenci rodiče, jednak partnera pro mazlení a intimní sdílení. Ke konkrétním pravidlům a zásadám, jak se chovat v posteli ke svému sexuálnímu partnerovi a jak ke svým dětem, aby se to neslilo v jedno, se vyjádřím v pozdějších příspěvcích.

Obrázek
odkaz a zdroj: watsonbrunei.blogspot.cz
Uživatelský avatar
Plyšáček
Administrátor
Příspěvky: 3595
Registrován: 16.12.2015 20:40:20
Pohlaví: muž
Líbí se mi: dívky (GL)
... ve věku od: 1
... až do věku: 10
Děkoval: 1964 x
Oceněn: 7569 x
Kontaktovat uživatele:

Společné spaní rodičů s miminky a batolaty

Příspěvekod Plyšáček » 23.6.2016 15:04:53

V předchozím úvodu do problematiky Společného spaní rodičů s dětmi jsme naťukli některé zajímavé aspekty tohoto fenoménu. Nyní se podíváme na téma souložení s těmi nejmenšími - miminky a batolaty do přibližně tří let věku. Slovem soulož obvykle, avšak z nepochopitelných důvodů a snad vlivem falešné slušnosti, označujeme pohlavní styk penis do vaginy. Zde jej budu používat ve tvaru archaickém - jako souložení - a ve významu pravděpodobně původním, pasujícím a jistě vhodnějším, jakožto společné sdílení lůžka.

Jak jsme již uvedli výše, postel je nejintimnějším místem každého člověka. Odpočíváme v ní, odebíráme se do ní po náročném dni, abychom našli klid a pokoj, chvíli soukromí, místo ke vzpomínání na prožitý den, k osobním meditacím, volnému lelkování, opájení se nejrůznějšími fantaziemi, masturbaci a především ke spočinutí ve spánku. Každá správná postel nabízí pocit pohodlí, je měkká a díky peřinám dokáže dostatečně udržovat naše tělo v teple. S jistou nadsázkou můžeme tvrdit, že se jedná o jakousi "dělohu" v tomto postnatálním světě.

Obrázek
odkaz a zdroj: amberbuddy.com.au


Pro novorozence je porod nesmírně traumatizujícím procesem a první týdny na světě jsou pro něj plné radikálních změn a obrovských překvapení. Jen díky tomu, že se jeho některé smysly aktivují postupně, je schopen integrovat celou prožívanou realitu do své psychiky. Jediné, s čím byl v přímém kontaktu v době prenatální, bylo tělo matky. Oba žili v naprosté symbióze a jejich duše se magickým způsobem vzájemně prostupovaly.

Po porodu tento rajský stav pro dítě končí a je vyvrženo do tvrdé reality, kde musí hledat nové opěrné body, nové jistoty a především budovat osobní identitu. Není již v nerozlišeném světě vlastních snů a myšlenek (bardo), začíná se projevovat jako samostatný jedinec, peroucí se s denní realitou a stále více se ztotožňující s vlastním tělem, křestním jménem a svými potřebami. Podvědomě neustále hledá svůj základ, svoji maminku. Jen v její přítomnosti se cítí celistvé a alespoň trochu spokojené. Již z bříška zná její hlas, tep srdce, rytmus dechu, nyní poznává její vůni, jiný odstín hlasu a především vnější vzhled jejího těla. Kromě vnímání senzorických vjemů vstupuje do přímé interakce nejen s matkou, ale i s dalšími členy rodiny, a pravé dobrodružství malého človíčka začíná. Má-li to štěstí, je nablízku i svému tátovi, kterého také trochu zná z doby předporodní. Zde je s ním však konečně také v tělesném kontaktu, zde si na něj konečně může sáhnout.

Obrázek
odkaz a zdroj: pulsplus.ru


Pro jistou pohodu a pocit bezpečí je pro každé miminko nesmírně důležité, aby mu byla téměř neustále věnována pozornost, aby s ním někdo komunikoval, aby reagoval na jeho první sociální projevy - tedy křik a pláč, později úsměv. Jeho bytostnou touhou je cítit lásku, přijetí, něhu a porozumění. Z vědeckých studií provedených v minulosti vyplývá, že děti z kojeneckých ústavů či děti bez matek či osob v roli matky neprospívají, chřadnou a při nedostatku tělesného kontaktu se stávají pasivními, zaostalými a mnohé umírají. Bez lásky zkrátka nemá cenu žít.

Abychom dítěti pomohli v přechodu do nových podmínek života na Zemi, je jistě dobré nechat jej v blízkosti maminky i po celou noc. Ve stavu spánku tráví většinu dne a není samozřejmě potřeba, aby se neustále tulilo k mamince. Ta také musí celý den nějak fungovat, starat se o starší potomky, připravovat jídlo tatínkovi, prát nebo nakupovat a vynášet plínky a dělat další nezbytnosti. Intuitivní maminky obvykle brzy přijdou na to, že nemá cenu dítě do spánku nutit, ale když jej ve správnou chvilku pohoupají, pochovají či mu zazpívají ukolébavku, ono brzy spokojeně usne tvrdým spánkem. Není potřeba mu pouštět relaxační hudbu či kolotoč nad kolébkou nebo jej urputně vozit v kočáru přes hrboly, abychom jej udyndali.

Obrázek
odkaz a zdroj: www.parents.com


Co s takovým miminkem přes noc, když všichni chtějí spát a ono občas papat? Několikrát za noc spustí svůj řev a dožaduje se mlíčka. A někdy má i jiné potřeby nebo bolesti. Když je již od prvních měsíců ve svém pokojíčku, může plakat také proto, že je doslova traumatizováno absencí maminky, kterou usilovně hledá a volá. Pokud spí ve společné místnosti či dokonce posteli s rodiči, má to maminka jednodušší, že nemusí utíkat přes chodbu, že nemusí napínat sluch či zapínat chůvičku na baterky. Ovšem těžší to má zase tatínek, který se vztekle otočí a cpe si polštář na uši. V tomto rozhodování - kam s dítětem v noci - má hrát klíčovou roli samozřejmě zájem dítěte. Rodiče se mu v tomto ohledu mají plně přizpůsobit a rozvrhnout si svůj denní program tak, aby byli i přes několik nočních přestávek dostatečně vyspalí.

V minulosti naši předci žili většinou v nuzných poměrech a něco jako vidina dětského pokojíčku byla čirou chimérou. Zkrátka dítě bylo u matky, protože jiná možnost ani nebyla nebo nikoho nenapadla. A snad jim bylo i dobře, celé rodině v jedné místnosti. Velkou a vzrušující hádankou je, jak to bylo se sexem v takových poměrech, jak a kde rodiče sexovali, ale to je otázka spíše na historiky a problematika, které se budeme věnovat až v dalších příspěvcích. Zatímco některé děti vyrostly v charakterní a úžasné jedince, jiné byly týrány, zneužívány a staly se z nich zbloudilci. Nakonec dojdeme k tomu, že záleží vždy na individuálních jedincích, jejich vzájemné konstelaci a podmínkách v dané rodině. Zatímco někomu s někým může společné "souložení" (sdílení lože) prospívat na duchu, jinému může nesmírně škodit na duchu, ale i na těle.

Obrázek
odkaz a zdroj: bradajohnson.net


Naši předci neznali pojmy jako sexuální zneužívání dítěte, přesto si obvykle plně uvědomovali nevhodnost takového počínání. Ale nakolik to řešili a nakolik si s tím dělali hlavu, toť další otázkou. V dnešní době jsme přímo šokováni nejrůznějšími skandály, mnohdy uměle vyhoněnými mediálními šelmami, takže už i většinově orientovaní myslí mnohdy nezanedbatelnou dobu na sex s dítětem. Může jít o vzpomínky na nejrůznější kauzy či jejich vyprávění v drbech, o jejich vlastní fantazie nebo obavy z toho, aby oni nebo někdo jiný náhodou nesáhl nevhodně na své či jiné dítě, aby je třeba omylem nevyfotil s vystrčeným zadečkem, a aby se za to hned nedostal za mříže nebo na pranýř. Pranýř rádoby slušné společnosti, v podstatě však nesmírně perverzní a v otázkách sexuality pokleslé.

Zpátky do postele... Pro maličkého a maličkou je rozhodně ideální být svým rodičům co nejvíce na blízku. V době nočního spánku nemusí lézt přímo do společného lože, je však praktické a příjemné být hned vedle, slyšet a cítit svoji maminku, a proč ne i tatínka. Teď tedy nemyslím jejich společné sexuální hrátky nebo hartusení, že ten zdrápanec je už zase vzhůru. Pro společné mazlení, hlazení a laskání miminka je vhodný čas před usnutím a ráno po probuzení. Pak ať vnímá naplno teplo rodičovského pelechu, jejich vůni a kontakt těl. Rodiče miminkům a malým dětem nesmrdí. Jejich tělesný pach vnímají jinak a mají ho rády. Toho se bát nemusíme.

Obrázek
odkaz a zdroj: love-garotinha-apaixonada.tumblr.com


Rovněž naivní by bylo argumentovat nějakou nehygieničností manželské postele. Každý potřebujeme jisté přirozené prostředí bohaté na mikroorgamismy - ať již pro správné fungování imunitního systému či pro trávení. Sterilní prostředí je dobré akorát tak do reklam pro výrobce léčiv a desinfekčních přípravků. A jelikož se spoléháme na slušné chování rodičů, kteří si sexuální chvilky odbývají v nepřítomnosti potomka, nemusíme se bát ani znečištění od semene nebo jiných výtoků.

Je až úsměvné sledovat, jak zastánci i odpůrci společného souložení s dítětem argumentují. Oba tábory si do boje berou stejné zbraně a snaží se naivní čtenáře o něčem přesvědčit. Například jev náhlého úmrtí kojenců se děje jak v kolébkách, tak i v manželských postelích. Takže stačí jen dostatečně zmanipulovat statistiky, redaktory a další sluhy reklamního sektoru, aby zapracovali a do svých rádoby vědeckých studií zapracovali smyšlená data a pokroucené závěry. Že na to lidé dnes ještě pořád skáčou, že?

Obrázek
odkaz a zdroj: www.dailymail.co.uk


Miminko má obvykle plenu, rodiče zase pyžamo, takže běžně nedochází k tomu, že by se dostávaly do kontaktu pohlavní orgány rodičů a jejich dětí. Pokud by se tomuto někdo záměrně věnoval (i žena), jednalo by se samozřejmě o pohlavní zneužívání dítěte, a je lhostejné, zda by se tak dělo při blbnutí, škádlení, při hře Takhle jedou páni nebo pod peřinou. Rovněž tak masáže a hlazení na pohlaví dítěte. Zmiňuji to zde jen pro úplnost. Možná bychom se divili, co někteří rodiče považují za normální a v pohodě.

Takže shrnutí a mé doporučení - doporučení člověka, který lezl jako malý k rodičům do postele po probuzení a který si jako otec bral s manželkou děti do postele ráno a několikrát s nimi spal po celou noc: Miminka a nejmenší děti ať spí ve vlastní postýlce hned vedle manželské postele, u matčiny strany. Před spaním jej mohou rodiče ukolébávat zpíváním a milým mazlením a chováním v náručí. Ráno musí rodiče respektovat ranní ptáčata a mohou je brát do svého lůžka k vzájemnému tulení a mazlení, vyprávění a plánování nových dobrodružství. A sexuální praktiky jakéhokoliv rázu se budou striktně konat v místnosti, kde jsou na to sami. Vím, že každý si to bude dělat tak, jak uzná za vhodné a jak mu to vyhovuje. Jen aby nikdo nenamítal, že nebyl seznámen s pohledem znalce dětské sexuality...

Obrázek
odkaz a zdroj: www.ufamama.ru
Uživatelský avatar
Plyšáček
Administrátor
Příspěvky: 3595
Registrován: 16.12.2015 20:40:20
Pohlaví: muž
Líbí se mi: dívky (GL)
... ve věku od: 1
... až do věku: 10
Děkoval: 1964 x
Oceněn: 7569 x
Kontaktovat uživatele:

Společné spaní s dětmi z hlediska dětské sexuality

Příspěvekod Plyšáček » 14.7.2016 11:00:21

Na problematiku souložení (sdílení lůžka) s dětmi, vlastními i nevlastními potomky, se nyní podíváme ze sexuologického hlediska. Budeme sledovat její vliv na psychosexuální vývoj dětí, na přednosti i hrozící komplikace.

Již v předchozích příspěvcích jsme popisovali význam postele pro její majitele. Je to místo intimní, určené k oddechu, ale i intimním záležitostem. Ačkoliv dítěti nikdo nevysvětluje, nebo by neměl, pokud k tomu již není důvod, že je to nejvhodnější místo k osobnímu sebeukájení, obvykle a nejčastěji dítě masturbuje právě ve své postýlce před spaním. Nemůžeme samozřejmě tvrdit, že každé, individuální rozdíly jsou značné - někdo v dětství vůbec nemasturbuje, jiný to dělá na mnoha jiných místech několikrát denně. Rozhodující je skutečnost, že lidská bytost zcela intuitivně vnímá svoji postel jako nejintimnější místo na světě.

Obrázek
odkaz a zdroj: www.verywell.com


V předcházejícím příspěvku Společné spaní rodičů s miminky a batolaty jsme si popsali adekvátnost a vhodnost souložení s nejmenšími. Při dodržování jistých pravidel - sex rodičů v jiné místnosti - je tato varianta obvykle optimálním řešením. S tím, jak potomek roste a jak si začíná stále více uvědomovat erotogenní zóny vlastního těla, s tím, jak se začíná zajímat o odlišnosti obou pohlaví, se dostává do vývojové fáze, kdy vnímá rodiče opačného pohlaví (u homosexuálně orientovaných jedinců je to již zde zřejmě jinak) jako svého potenciálního partnera.

Freudovská psychoanalýza hovoří o Oidipově komplexu (milostný vztah syna k matce) a o Elektřině komplexu (milostná náklonnost dcery k otci). V této fázi je velice důležité, aby dítě jasně pochopilo, a to skrze autentické prožitky, že romantická a erotická láska mezi jeho rodiči nesmí být narušována jinými vlivy - tedy ani jeho podvědomými tužbami. Pokud si členové rodiny dostatečně nevymezí vzájemné role, může to vést k mnoha konfliktům, často prožívaným po celý život na nevědomé úrovni. Podaří-li se synovi získat zcela srdce matky, která odsouvá svého muže na vedlejší kolej, podaří-li se dceři svým rozkošným půvabem a sladkou lísavostí vlichotit se do těch nejintimnějších sfér otcovy duše, který začne vlastní ženu vidět jako opotřebovanou a hrubou, budeme do budoucna svědky rodinných konfliktů, rozpadu rodiny či incestních vztahů.

Dospělý rodič nemusí mít pedofilní sklony, přesto se může citově navázat na svého potomka nezdravým způsobem. Nejde jen o vazbu matky na syna a otce na dceru. I mezi členy rodiny stejného pohlaví mohou vznikat nepřiměřené vztahy.

Obrázek
odkaz a zdroj: www.today.com


Otázkám Dětské masturbace jsme se věnovali v samostatném tématu. Shodli jsme se na tom, že masturbující dítě je potřeba odkázat do soukromí. Kde si to však má dělat v případě, kdy nemá ani vlastní pelíšek? Musí hledat jiné varianty, vhodný čas a prostor k uskutečňování této potřeby. Nebo má onanovat ve společném lůžku před příchodem rodičů? Pokud to na něj přijde uprostřed noci nebo brzy ráno, má si hrát se svým tělem v přítomnosti rodičů? Spí, nespí? Dělá to proto, že cítí vnitřní tlaky, které by se dostavily i v pokojíčku osamotě, nebo je nějak ovlivněno přítomností polonahých rodičů? Toť otázky, které může, netvrdím že vědomě, zpracovávat.

Otázky sexuálního vzrušení rodičů v přítomnosti jejich potomků jsou ještě diskutabilnější a více znejisťující. Obvykle je rodič vzrušen přítomností své doplňující polovičky, příslibem sexu se svým druhem. Je-li tomu tak, šup do vedlejší místnosti na gauč nebo do sprchy. Dítě rozhodně nemá být svědkem sexu svých rodičů. I kdyby se oba sebevíce přesvědčovali a ubezpečovali, že děťátko spinká, dokonce že i jeho plyšáček má zavřená očka, je nevhodné pouštět se do milostných her v jeho přítomnosti. Nejen proto, že nemůžeme tušit, kdy procitne či jaký vzdech či vrzání jej probudí, ale prostě z podstatnějších důvodů.

Obrázek
odkaz a zdroj: infoportalrf.ru


Při sexu dochází k obrovské energetické výměně. Nejen, že se fyzická těla třou a vzájemně prostupují, ale i energetická těla (někdo je označuje jako auru) vzájemně "tančí". Muž přijímá ženské energie, žena mužské, celé okolí pářícího se páru "září" vášní a předávanou láskou. Je-li v jejich aurickém poli potomek, energetické pole jeho těla je tímto rovněž nepřímo zasaženo a ovlivňováno. Účastní se milostného aktu - byť nepřímo a na netělesné úrovni.

Materialisté uznávající pouze hmotu tuto teorii možní zcela odvrhnou, neduchovní lidé jí neuvěří či ji budou zesměšňovat a begatelizovat, nicméně lidé v sexu zkušení a na energie citliví si třeba připustí jistou pravdivost tohoto vhledu. Zkrátka nemusíme na někoho sahat, nemusíme se jej vůbec přímo dotýkat, a přesto může docházet k interakci sexuálního rázu. Zkusme se například se svým partnerem vysvléknout, posadit do tureckého sedu proti sobě, dívat se vzájemně vášnivě do očí, sledovat dech a vzrušení toho druhého. Nic? Ale ano. Zde již začíná milování.

Obrázek
odkaz a zdroj: www.sheknows.com


Intimních situací během noci může nastat bezpočet. Jsou-li vedle sebe milující se partneři, je to příjemné a vztah stmelující. Je-li vedle potomek, je to v pořádku, nejedná-li se o intimitu sexuálního rázu. Co dělat, když mi začne v posteli dítě sahat mezi nohy? Co dělat, když mi stojí a musím jít na záchod? Co dělat, když mi dítě chytne ruku a cpe si ji na své pohlaví? Co dělat, když se dítě začne uspokojovat? Přerušit jej? Pomoci mu? Jistě nenalezneme ideální řešení. Proč raději teď není se svým plyšákem ve vlastním pokojíčku a postýlce? Takové a mnoho podobných situací musí řešit denně mnoho a mnoho rodičů po celém světě. Nemysleme si, že se toto neděje a že tyto uváděné příklady jsou smyšlené či zcela výjimečné. Každopádně nejsou.

Pedofilně orientovaní jedinci by každopádně s dětmi do postelí lézt neměli. Většinově orientovaní by měli zvažovat mnoho proměnných, protože jejich rozhodnutí může v mnohém ovlivnit psychosexuální vývoj jejich potomka i celkovou rodinnou konstelaci. Znám takové pedobijecké typy, co by vás ubily, kdybyste jen vyfotili jejich dítě v pozadí s rozvázanou tkaničkou od vršku plavek, ale kteří pak jdou a nazí si vlezou s tím samým dítětem do postele a dovolí mu, aby se choulilo do jejich chlupatého porostu. Jsou proti sexuálnímu zneužívání dětí nebo žárlí a hlídají si vlastní "masíčko"? Někdy je to vážně k nepochopení. Někteří jedinci si vůbec neuvědomují své jisté pedofilní sklony. Nepřímo se mohou projevovat touhou spát se svými dětmi až do jejich puberty, pedobijeckými řečmi a postoji a jinými rádoby ušlechtilými mravními zásadami.

Obrázek
odkaz a zdroj: utulnydum.cz


Teď si představme takovou situaci, že se táta probudí s obličejem v blízkosti pipinky své dcery nebo s její rukou na svém ztopořeném penisu. Taková poloha může nastat mnoha způsoby. Tolik nocí, tolik variací vzájemných poloh a pohybů, je poměrně velká pravděpodobnost, že k tomu jednou dojde. Pokud má ještě k tomu amnézii, mohou na něj začít útočit nepříjemné otázky, co se v noci vlastně odehrálo. A nikdy nebude mít jistotu, že nic nevhodného.

Je-li touhou dítěte spát s vlastními rodiči do školního věku a vyvíjí-li se zdravým způsobem, neovlivňuje-li to negativně intimní život rodičů a nepociťuje-li tam ani jeden z nich jisté pedofilní tendence (stačí nepatrné, ne zcela uvědomované), není nezbytné dítě odstavit a přesunout do jeho nové vlastní postele. Řekněme si však na rovinu, že dříve nebo později k tomuto odsunu bude muset dojít. Proč čekat do puberty? Aby hrozilo nebezpeční toho, že dítě nahradí jednoho z rodičů?

Obrázek
odkaz a zdroj: es.pinterest.com


Záleží také velice na tom, zda "souložíme" s vlastním či nevlastním dítětem, jak je staré a od kolika let nás zná. Čím je věk vzájemného seznámení vyšší, čím je starší a pro nevlastního rodiče atraktivnější a roztomilejší, tím více hrozí jisté riziko incestu. Čistota vztahu mezi rodiči a potomky vlastními by měla být obvykle zaručena Westermarckovým efektem. Zvláště u atraktivních dcer a pedofilních otčímů nebo dospívajících dcer a nezdrženlivých otců či otčímů je značné riziko incestu. Více o incestu v Neptunově studii. Společné souložení pak jen přispívá k pravděpodobnosti selhání a nabízí příležitost ke smilstvu. Každá svobodná matka by si měla položit otázku, zda její partner miluje skutečně ji a zda je normální, když trvá na společném spaní s nevlastním dítětem. Je-li to pro něj až tak důležité, že je ochoten se o tom dohadovat, měla by zbystřit.

Obrázek
odkaz a zdroj: www.mamamia.com.au


Dítě při svém psychosexuálním vývoji potřebuje vidět pozitivní vzory u svých rodičů. Žije-li jen s jedním rodičem, má to poněkud náročnější a předobraz budoucího romantického vztahu hledá u jiných párů či v pohádkách. Je jistě v pořádku, když se denně setkává s něžnostmi v rodině. Rozhodně by však nemělo být taháno do erotických a sexuálních aktivit. Jelikož právě ony probíhají nejčastěji v postelích, je záhodno se touto problematikou seriózně zabývat a ne jen řešit povrchnosti této problematiky - tak, jak ji přinášejí rádoby odborníci na výchovu dětí v desítkách populárních článků (hygiena, pohodlí pro rodiče, praktičnost, druh povlečení, úmrtí v posteli ap.).

Jakýsi širší úvod do problematiky máme za sebou. Otevírám toto téma k volné diskusi.

Zpět na “Plyšáčkovy úvahy - subfórum”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů